تصویربرداری فیلم کوتاه (( راهی دیگر)) به کارگردانی مظفر متین پور و به تهیه کنندگی علی احمدی نیا از فعالان عرصه مطبوعات در تهران به اتمام رسید و وارد مرحله تدوین شد.

 

این فیلم با نقبی به زندگی هنرمندان جوان و موفق سینما و در کنار آن با اشاره به زندگی و خواسته های هنروران سینما ،راهی دیگر را پیش روی علاقه مندان واقعی این هنر قرار می دهد، اصلاحاتی که به دست آن ها برای موفقیت  پیشنهاد می گردد.

مونا رضایی پایور از دانشجوهای رشته بازیگری که آینده درخشانی در انتظار اوست، نقش دخترکی جوان وعاشق سینما را که از شهری دوروارد تهران شده و از ارباب  جمشید و پاتوق سیاهی لشکرها به جوانان امروز سینما می  رسد را برعهده داردرا در این فیلم روایت  می کند.

از بازیگران این فیلم می توان به مونا رضایی پایور،  فاطمه سلیمانی،  سجاد احمدی نیا ، سارا نوری، مهدی بیانی و.... اشاره کرد.

جابر وثیق  تدوین این فیلم را آغاز کرده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۹ساعت 12:29  توسط علی احمدی نیا  | 

مهمترین دغدغه ام بازیگریست!      

                                                         

اشاره:

 

معمولا" ازنظرتیپ وکاراکتربرخی هنرمندان به طوفان ورگبارهای بهاری می می مانند.گاهی پررعدوبرق،گاهی پرخروش وگاه مطبوع وآرام.(( سجاد احمدی نیا)) نیزازآن گروه بازیگران جوانی است که دارای دوشخصیت متفاوت است و آینده درخشانی درانتظار اوست.وی متولد سال 65 و کار بازیگری را از چند فیلم کوتاه و بازی درفیلم داستانی راهی دیگر به گارگردانی بابک نوری شروع کرد.گفتگوی کوتاه مارا با این هنرمندخوش آتیه در ذیل بخوانید:

 

*چرا ازبین این همه هنر،سراغ بازیگری آمدید؟

به دلیل علاقه ای به این حرفه و احساساتی که ازکودکی به همراه داشتم به سراغ بازیگری آمدم.وقتی  بهتر این حرفه را شناختم بیشترعلاقمند شدم. اولین کار تصویریم بازی در یک فیلم داستانی بنام ( میراث جنون) به کارگردانی بابک نوری بود که از شانس بد من این کار هیچ موقع پخش نشد.

*دوره های بازیگری راکجا فراگرفتید؟

من دوسال دوره های بازیگری را  درمرکزتئاتر تئاتر های عروسکی کانون فکری و پرورشی کودکان زیر نظر استاد عادل بزدوده این دوره ها راگذارندم .این دوره ها همراه با اجرهای نمایشی درکانون بود.ودید منو به عرصه هنرهای نمایشی  بازتر کرد جدا از این کلاس ها از راهنمائی ها و تجربه های ارزنده استاد دکتر محمد هادی کریمی هم استفاده نموده ام.

*برخوردخانواده چطور بود مخالف یا موافق؟

مثل خیلی ازخانواده های دیگه مخالف بودندنه با هنر بلکه با این حرفه، ولی من توجهی به این مخالفت ها نداشتم وخلاف نظرهای خانواده ام آرام آرام حرکت می کردم تا به نتیجه ای که می خواستم،برسم.

*چه زمانی بازی درسریال (ازیاد رفته) به شما پیشنهاد شد؟

من دیماه به این پروژه دعوت شدم.

 7-شما دراین سریال نقش یک دانشجوراایفا می کنیداین نقش راچطور دیدیدوچقدر توانستیدبه آن نزدیک شوید؟

بله . این نقش زیاد از من دور نبود.وسکانس های مربوط به درس وکلاس تداعی روزهای تحصلیم بود.حالاباید دراین کاردریک مقطع بالاتر درس می خواندم.ولی هر پلانی که قرار بود آن را بازی کنیم کارگردان برای ماتوضیحاتی می داد که ما به نقش نزدیکتر شویم.

*کار با آقای فریدون حسن پور چطور بود؟

کار با آقای حسن پور خیلی عالی بود دردومین تجربه تصویری من مثل یک کلاس درس بود وخیلی استفاده ولذت بردم ودوست دارم که بازهم بااین کارگردان بزرگ کارکنم.

*دراین سریال درکنارچه کسانی به ایفای نقش پرداختید؟وچقدر توانستیدازتجربیات آنها دررسیدن نقش استفاده کنید؟

دراین سریال در کنار بازیگرانی خوبی همچون خانم بهنوش طباطبائی،سیاوش خیرابی،حسین عابدینی،محسن افشانی،پرویز سیرتی وعمارآقائی به ایفای نقش پرداختم و توانستم از تجربیات این عزیزان  در بهتر شدن نقشم استفاده کنم.

*دوست دارید ایفاگر چه نقش های باشید؟

همانطور که می دانید یک بازیگر خوب باید ایفاگر نقش های مختلف باشدمن دوست دارم نقش هایی رابازی کنم که ازروحیات وزندگی خودم به دور باشد که مرا به فکر فرو ببرد.

* این کار قرار است  از کدام شبکه پخش شود؟

- این سریال قراراست  از شبکه اول سیما پخش گردد.

* مهمترین دغدغه زندگی شما چیست؟

- مهمترین دغدغه زندگی من بازیگری و شعر گفتن است.

* شاعر مورد علاقه شما؟

- زنده یاد قیصر امین پور

* اوقات فراغت شما چگونه می گذرد؟

- با مطالعه کتاب، فیلم دیدن و ورزش کردن....

* چه ورزشی؟

-فوتبال، شنا و اسب سواری

* از کارهای جدید چه خبر؟

-  برای بازی در یک فیلم سینمایی دعوت به همکاری شدم که د رحال خواندن فیلمنامه آن هستم و بعد از قطعی شدن اسم فیلم را  اعلام میکنم.

·       کلام آخر؟

- از مجله پرسابقه پیرامون که سالهاست در عرصه های مختلف فرهنگی گام برمی دارد تشکر میکنم و برای شما، مدیرمسئول محترمتان و سایر عوامل زحمتکش مجله پیرامون  از خداوند متعال آرزومندم.

 

گفتگواز: مونا رضایی پایور

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۸۹ساعت 1:17  توسط علی احمدی نیا  | 

دوره شكل گيري
فلورانس شهري است كه در آن زواياي مختلف هويت ايتاليايي نمايانگر مي شود. هويتي كه شهرت خود را مديون سنت هاي فرهنگي و هنري بازمانده از سالهاي پيش و بويژه دوره رنسانس مي داند. شهر فلورانس بعنوان مركز منطقه توسكاني، با جمعيت 400 هزار نفري خود، در حوزه مركزي ايتاليا و بين شهرهاي مهم رم در جنوب و بلونيا در شمال قرار گرفته است. بقاياي بازمانده از سه هزار سال پيش، حاكي از آن است كه تاريخ تمدن در اين منطقه به دوره اتروسكها (Etruscan) باز مي گردد كه در حدود 1000 سال قبل از ميلاد به اين محل مهاجرت نموده و شهر هاي كوچكي بصورت پراكنده بنا نهادند. ولي اغلب مورخين بر شكل گيري فلورانس در سال 59 قبل از ميلاد در حوزه رودخانه آرنو، در ميان تپه هاي كوتاه و در كنار محلي كه امروزه پونته وكيو (پل كهن) ناميده مي شود، اتفاق نظر دارند. در ابتدا اين محل بعنوان بازار منطقه اي و انجام معاملات ميان تجار و روستائيان اطراف ساخته شد و از آنزمان تاريخ پر فراز و نشيبي را تجربه كرده است.
دوره خود مختاري تا پايان درگيريهاي داخلي
فلورانس در سال 1078 به خودمختـاري رسيد و از قرن دوازدهم طبقه اي از تجار جديد حكومتي را به سبك جمهوري آزاد برپا كرده و شهر به پيشرفتهاي قابل توجهي رسيد. در اين دوره نقاشان مشهوري از جمله Giotto و معماران بزرگي چون ArnolfodiCambio آثار بديعي خلق كردند. همچنين در بعد اقتصادي شركتهاي توليد كالا و صنايع هنري شكل گرفتند و با كمك سيستم بانكداري قوي در اين شهر، كارگاههاي اوليه با استفاده از ابريشم مشرق زمين و الياف پشمي توليدي منطقه و نيروي كاري كه يك سوم جمعيت كاري را به خود جذب نموده بود،  محصولات خود را به سراسر اروپا صادر مي كردند. از سال 1215، نزاع بين دو گروه از اشراف طرفدار پاپ و طرفداران امپراطوري مقدس رم، حيات سياسي فلورانس را تحت تاثير عميق قرار داد. بطوريكه حتي دانته، نويسنده و شاعر معروف كه از طرفداران گروه اول بود، پس از شركت در نبردهاي كامپالدينو(1289) براي هميشه از فلورانس تبعيد گرديد. تنها شيوع امراض مسري در سال 1348 ميلادي و مرگ جمعيت كثيري از ساكنان شهر، باعث خاتمه اين درگيريها گرديد.

دوران شكوفايي فلورانس تحت حكمراني خاندان دومديچي
از سال 1434 و در زمان حكمراني كوسميو دومديچي كه بمدت 30 سال با درايت كافي اين شهر را اداره نمود، فلورانس نوعي از حكومت مشروطه را تجربه نمود. او ابتدا با دو رقيب ديرينه فلورانس يعني دولتهاي ونيز و ميلان آشتي برقرار ساخته و سياست خود را بر ايجاد تعادل بين دولت شهرهاي مختلف ايتاليايي استوار نمود. ادامه اين سياست در زمان فرزند او، لورنتزو و حسن تدبير وي در اداره شهر، دوره شكوفايي هنر و ادبيات را براي آن ديار به ارمغان آورد. در اين دوران انسان مداري(Humanism) و به تبع آن رنسانس در سراسر ايتاليا شكل گرفت. عليرغم وجود درگيريها و جنگهاي مختلف بين دولت شهرهاي ايتاليايي، جنبش هاي انسان مداري كه مترادف روشنفكري بودند، ايده هاي نو و تازه اي مطرح كرده و نيروي محركه نهضت رنسانس شدند. در نتيجه اين تحولات و شيوع آزاديهاي اجتماعي و سياسي، رشته هاي مختلف هنري همچون نقاشي، مجسمه سازي، موسيقي، ادبيات و ساير هنرها دچار تحول شگفت آوري شده و همچون يك انقلاب واقعي اثر گذار شدند. از هنرمندان آن دوره مي توان به پائولو اوچللو، به آتو آنجليكو، ساندرو بوتيچللي، پائولائيلو، گيرلاندائيو، لئون باتيستا آلبرتي، فليپو برونلليسكي بنونوتو چلليني اشاره نمود.
 پس از مرگ لورنتـزو در سـال 1493، نيكولو ماكياولي كه بعنوان پايه گذار مكتب رئاليسم در حوزه مطالعات سياسي شناخته مي شود، كتاب معروف خود را تحت عنوان «شاهزاده» به رشته تحرير در آورد. ماكياولي بر اساس مطالعات و تجاربي كه از رقابتهاي ميان دولت شهرهاي آن دوره ايتاليا آموخته بود، مجموعه اي از تدابيري كه حاكمان براي اعمال حاكميت خود نياز داشتند را در مجموعه اي گردآوري نمود كه اگر چه به زعم عموم، ضد اخلاقي است ولي مبتني بر واقعيات آن دوره بود. ساونارولا كه يك شخص بسيار معتقد و مذهبي بود، پس از لورنتزو قدرت را در فلورانس بدست گرفت و قصد خود را مبني بر اينكه فلورانس «شهر خدا» باشد، اعلام نمود. او تجملات را تقبيح مي نمود و بدستور وي آثار هنري به زعم او كفر آميز را كه برخي از آنها منحصر بفرد بودند، در انظار عموم سوزاندند. چند سال بعد خود وي نيز در ملاء عام اعدام و سپس سوزانده شد              

موج دوم رنسانس و ظهور هنرمندان برجسته تاريخ هنر
پس از اين دوران كوتاه، جمع آوري آثار هنري و حفظ آنها مجددا رونق گرفت. در قرن شانزدهم ميلادي دومين موج رنسانس به مركزيت رم، فلورانس را در برگرفت. لئوناردو داوينچي، ميكل آنژ و رافائل، خلق آثار هنري خود را از فلورانس آغاز كرده و هر يك  شخصيت هاي بي بديلي در عرصه هنر شدند. در اواسط قرن هفدهم ميلادي، فلورانس با نام گاليله مورد توجه خاص قرار گرفت. گاليله با ادعاي اينكه بر خلاف نظر كوپرنيك زمين بدور خورشيد مي گردد و موقعيت خورشيد ثابت است، مجادلات بسياري را برانگيخت. در هر صورت خانواده دومديچي تا قرن هيجدهم ميلادي بر فلورانس حكمراني كردند و از آنزمان كه هم عصر تحولات اجتماعي عميق در اروپا بود، يك دوره ليبراليسم وسيع و آزادي فرهنگي آغاز مي شود و نهايتا در سال 1860 كه فلورانس به دولت مركزي ايتاليا منظم گرديد. اين شهر از سال 1865 و قبل از تصرف رم بدست قواي وحدت طلب ايتاليايي، به مدت شش سال پايتخت موقت پادشاهي ايتاليا بود.

فلورانس در قرن بيستم 
فلورانس در جريان جنگ جهاني دوم، آسيب بسيار ديد و در سال 1966 با وقوع سيلي ويرانگر، خرابيهاي فراواني ببار آمد. در سالهاي اخير فلورانس در كنار شهرهاي رم و ونيز، جزء شهرهاي زيباي توريستي ايتاليا محسوب مي گردد. امروزه در اكثر نقاط شهر، ساختمانهاي كهن و سنتي، خيابانهاي باريك و ميدانهاي بزرگ به چشم مي خورند. وجود تعداد زيادي موزه، كليساها و مجسمه هاي كهن، اين شهر را به يك مركز هنري ـ فرهنگي بزرگ در جهان تبديل نموده است. بر اساس آمار ارائه شده توسط يونسكو، بيش از 60 درصد آثار با ارزش هنري جهان در ايتاليا قرار دارد و گفته مي شود كه نيمي از اين آثار در فلورانس نگهداري مي شوند. از جمله مهمترين آثار تاريخي و هنري اين شهر مي توان به موارد ذيل اشاره نمود :
كاخ وكيو واقع در ميدان سينيوريا كه متعلق به قرون 13و14 ميلادي است. در اين ساختمان كه در سه طبقه به اضافه يك برج زيبا بنا شده، معماران مشهور بسياري در طي ساليان متمادي، هنر خود را به نمايش گذاشته اند. در داخل بنا و روي سطح ديوارها و سقف، نقوش برجسته و نقاشيهاي زيبايي، چشم بيننده را خيره مي كند. در خارج از ساختمان و در ميدان سينيوريا، مجسمه هاي مربوط به قرون 16 و 17 نصب شده اند.
گالري Uffizi  كه در سال 1560 براي خانواده دومديچي ساخته شده و از مشهورترين موزه هاي نقاشي جهان بشمار مي آيد. در اين موزه كه چندين سالن و 45 اطاق دارد، علاوه بر نقاشي هاي متعلق به دورانهاي مختلف، كه بصورت مجموعه اي نگهداري      مي شوند، تعداد قابل توجهي مجسمه هاي نفيس به چشم مي خورند.
موزه ملي بارگلو ساخته شده در سال 1255 ميلادي كه آثار بسياري از نقاشان ايتاليايي و اروپايي و همچنين چندين اثر نقاشي و مجسمه هاي ميكل آنژ در آن نگهداري مي شود.
كليساي سانتا كروچه كه ساختمان آن در سال 1295 آغاز و در نيمه دوم قرن چهاردهم يعني در حدود يكصد سال بعد به پايان رسيد. در اين كليسا علاوه بر معماري آن كه از سبك نئوگوتيگ مي باشد، جايگاههايي نيز در داخل به نام هنرمندان هم عصر ساخته شده و نقاشي ها و مجسمه هايي به اين هنرمندان اختصاص داده شده است. اين كليسا مجموعه اي يادگار از آثار هنرمندان مختلف در طي بيش از يكصد و پنجاه سال مي باشد.
كليساي مركزي يا سانتا ماريا دل فيوره در سال 1296 شروع به ساخت نموده و در سال 1436 به پايان رسيد. اين كليسا كه چهارمين كليساي بزرگ جهان بشمار مي رود، هم بعنوان يك محل مذهبي و هم مركز تجمع عمومي براي برنامه هاي مختلف شناخته شده و مشهور است كه دانته اشعار كتاب كمدي الهي خود را در اين مكان براي عموم قرائت مي نمود. پوشش سطح خارجي اين بنا از سنگهاي مرمر رنگين تهيه شده و در پشت اين كليسا، محلي تحت عنوان موزه آثار هنري براي حفظ و نگهداري آثار هنري متعلق به كليساي فلورانس قرار دارد. همچنين در كنار اين كليسا برج جداگانه اي به ارتفاع 84 متر ساخته شده كه سطح آن را آثار هنري برجسته روي سنگ پوشانده است.
كليساهاي سن لورنتزو، سانتا ماريا نولا، سن ماركو، مينياتو المونته، گالري آكادمي، پونته وكيو، ميدان پيتي، گالري پلاتينا، باغ بوبولي و ميدان ميكل آنژ از ديگر مكانهاي ديدني شهر فلورانس محسوب مي شوند. در گالري آكادمي يكي از زيباترين آثار هنري ميكل آنژ تحت عنوان مجسمه داوود نگهداري مي شود. 
فلورانس با اين مجموعه هاي بي نظير و باغهاي تاريخي كه در اطراف شهر پراكنده هستند، توجه بسياري از جهانگردان را جلب نموده و از نظر ارتباطات بين المللي، در اين شهر 48 كنسولگري خارجي متعلق به كشورهاي مختلف داير است و فلورانس با 19 شهر مختلف جهان از جمله اصفهان موافقتنامه خواهر خواندگي منعقد نموده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:34  توسط علی احمدی نیا  | 

شهـر قديم رم اساساً بر روي هفت تپه مشهور بنا نهاده شده بود . رومي ها تأسيس شهر خود را 21 آوريل 753 قبل از ميلاد ذكر مي كنند . تحقيقات باستانشناسي نيز اين ادعا را ثابت مي كند و باستانشناسان آثار سكونت در اين منطقه را به قدمت فوق كشف كرده اند . افسانه تأسيس اين شهر به افسانه رمولوس و رمئوس باز مي گردد . دو برادر دو قلو فرزندان Rhea Silvia و Wargod Mars كه پس از رها شدن در ساحل رودخانه Tevere توسط يك گرگ ماده بزرگ شده اند . براساس اين افسانه رمولوس برادرش را در جنگ بر سر تصاحب قدرت كشت و پس از آن شهر رم را بنا نهاد. رمولوس كه اولين پادشاه رم شده بود ، خود يك روز ناپديد شده و توسط ابراي به سرزمين خدايان برده شد . براساس همين افسانه اين امپراطوري چنان گسترش يافته بود كه تقريباً تمام مناطق اروپاي امروزي را تحت كنترل خود در آورده بود.
 هم اكنون خرابه هاي اين شهر يادآور دوران هاي مختلف امپراطوري، قرون وسطي ، رنسانس مي باشد . در حقيقت شهر قديمي رم آرشيوي كهن از فرهنگ غرب طي دوره اي بيش از 2500 سال از امپراطوري رم گرفته و پس از آن قرون وسطي و تا حال حاضر است . بسياري از آثار متعلق به چند سده اخير نيز بر روي خرابه هاي آثار باستاني و كهن ساخته شده است .

كليساي سن پيترو  (Chiesa di San Pietro) :
 اين كليسا در محلي ساخته شده است كه مرقد سن پيترو يكي از حواريون حضرت عيسي (ع) در آن قرار دارد. كليساي حاضر بر روي خرابه هاي كليسائي كه قبلاً توسط پادشاه كنستانتين در آنجا ساخته شده بود بنا شده است.
 اعتقاد مسيحيان بر اين است كه كليد بهشت در دست سن پيترو است و به همين دليل كليساي سن پيترو بصورت يك كليد طراحي و ساخته شده است و در تصاوير اين كليسا از بالا اين امر بخوبي مشهود است و اكثر مجسمه هاي سن پيترو با كليدي در دست نشان داده شده اند.
 كليساي سن پيترو بزرگترين و مهمترين كليساي دنياي كاتوليك بشمار مي آيد. اصولاً مردم از طريق ميدان بزرگي كه در محوطه خارجي آن قرار دارد و ميدان سن پيترو Piazza di San Pietro به اين كليسا كه در سطح با لاتري نسبت به ميدان قرار گرفته است وارد مي شوند.
 در دو سوي ميدان سن پيترو ، ستونهاي بزرگ و منظمي در چهار رديف بنا شده است كه مجموعاً دو نيم دايره قرينه را تشكيل داده و دو طرف ميدان را در بر مي گيرند.
 ترتيب قرار گرفتن ستونها بصورتي است كه اگر در يكي از كانونهاي بيضي شكل ميدان سن پيترو بايستيم تمام ستونهاي طرف مقابل را مي توان ديد اما ستونهائي كه در سمت همان كانون قرار دارند تنها در يك رديف ديده مي شوند. گفته مي شود ترتيب ستونها بدين شكل استعاره اي است براي نشان دادن وحدت و كثرت وجود.
 از سوي ديگر حالت قرار گرفتن ستونها نشاندهنده آغوش باز طلبه ها و روحانيون كاتوليك است كه مانند دو بال براي در بر گرفتن مردم جهان از دو سو به هم نزديك شده اند.
 طرح اين ستونهاي عظيم كه تماماً از سنگهاي بزرگي ساخته شده اند و نوع قرار گرفتن آنها در  دو سوي ميدان سن پيترو ، براساس ايده هنرمند ايتاليائي برنيني (Bernini) طراحي و اجرا شده است.
 در قسمت جلوئي سردر كليسا و همچنين بالاي ستونهاي دو طرف ميدان مجسمه هايي سنگي كه نشاندهنده قديسين و بنيانگذاران مذهب كاتوليك مي باشند ، قرار گرفته اند . سمت راست ميدان ساختماني قرار دارد كه محل زندگي پاپ بوده و پنجره آن بسمت ميدان سن پيترو گشوده شده و غالباً نيز پاپ اعظم در روزهاي يكشنبه از همين محل براي مردمي كه داخل ميدان تجمع مي كنند سخنراني مي كند .
 دو مجسمه بزرگ يكي از سن پيترو  ديگري از سن پائولو در وسط ميدان مذكورو و مقابل در ورودي كليسا قرار دارند كه در دست سن پيترو كليد بهشت قرار دارد.
 از طريق تعداد قابل توجهي پله كه در دو طرف اين دو مجسمه قرار گرفته است مي توان وارد كليسا شد . كليسا و سالن هاي وابسته به آن مجموعاً گنجايش 100000 نفر را دارا مي باشد . كليسا و گنبد آن توسط ميكل آنژ، هنرمند مشهور دوره رنسانس ايتاليا طراحي و ساخته شده است. در داخل اين كليساي بزرگ شاهكارهائي از هنرمندان مشهور به چشم مي خورد كه از آن جمله مي توان به مجسمه بسيار معروف ترحم (Pieta) حاصل كار طولاني ميكل آنژ نام برد.
 همچنين مجسمه قديمي سن پيترو كه بعقيده بسياري تاريخ آن به قرن چهارم ميلادي بر مي گردد در داخل كليسا قرار دارد. پاي راست اين مجسمه بر اثر بوسه ها و زيارت زائرين كاتوليك سائيده شده است.
قبر سن پيترو در قسمت جلوئي محوطه كليسا و در سطح پائين تري از كف كليسا قرار گرفته شده كه سالها قبل بدستور پاپ آناكلتو در اين محل براي يادبود اين شهيد كاتوليك جايگاه كوچكي از مرمر ساخته شده است.
 دقيقاً در زير پاي افرادي كه در محوطه داخل كليسا حضور دارند ، زير زمين وسيعي قرار دارد كه در آنجا مقبره بسياري از پاپها و برخي از روحانيون عاليرتبه نيز به چشم مي خورد. در اين كليساي بزرگ هنرمندان مشهوري همچون: ميكل آنژ، رافائل، برامانت و آنتونيو سانگالو آثاري از خويش بجا گذاشته اند.

فورو رومانو (Foro Romano) :
 مجموعه وسيع و باستاني فورو رومانو در حقيقت شهر قديمي رم و مركز بسياري از امپراطورهاي روم باستان بوده است. در زمانهاي بسيار دور يعني قبل از ميلاد مسيح و توسط شاهان روم باستان بنا گرديده و براساس داستانها و حكايات ساختمان آن به عهد روملو Romolo باز مي گردد. اين مجموعه تاريخي در منطقه اي دره مانند احداث شده و دو رودخانه كوچك از داخل آن عبور مي كنند.
 در روزگاران دور زماني كه جمعيت شهر رم از تعداد خانواده هاي معدودي تشكيل مي شد فورو رومانو بصورت شهر كوچكي محل زندگي اكثريت اين جمعيت را تشكيل مي داد. پس از آنكه بين خانواده هاي مختلف شهر رم باستان و مردم حوالي آن اتحادي صورت گرفت ، فورو رومانو بصورت مركز تبادل افكار و نظريات و برگزاري جلسات تبديل شد.
 اين مجموعه باستاني داراي مجلس قانونگذاري ، سالن سخنراني ، سالن اجتماعات و مجلس سنا بوده و هنوز هم آثار بجا مانده از اين مراكز و ادارات در قسمتهاي شمالي ، شرقي و جنوبي فورو رومانو بچشم مي خورند . در آن هنگام بخش جنوبي فورو رومانو بعنوان مركز بازرگاني فورو رومانو فعاليت مي كرده است و اكثر داد و ستدها در اين محل كه ويكو توسكو (Vico Tusco) ناميده مي شده انجام مي گرفته است.
 بسياري از بخش هاي اين مجموعه وسيع در زمان جوليو سزار امپراطور بزرگ روم ساخته شد و در زمان امپراطور آگوستو پايان پذيرفت. در سال 283 بعد از ميلاد مسيح (ع) وقوع يك آتش سوزي بزرگ قسمتي از فورو رومانو را نابود گردانيد و دوباره بازسازي شد.
 در آخرين سالهاي امپراطوري بزرگ روم اين مجموعه جالب و ديدني عملاً رها و از فعاليت خارج شد. بعد از سالها  و در اواخر قرن هيجدهم ميلادي، حفاريهاي باستانشناسي آغاز شد و در جريان اين حفاريها، ساختمان و آثار باستاني با ارزشي از جمله مقبره هاي بسياري از امپراطورها و اشراف روم باستان از جمله مقبره وسپازيانو Vespasiano فرزند تيتو Tito كه از امپراطوران بزرگ آن زمان بوده و مقبره كنكورديا Concordia و همچنين ساختمان مجلس سنا كه در آن روزگار معروف به كوريا استيليا Curia Hostilia بوده است در آن قرار دارد . مجلس سنا به افتخار توللو استيللو Tullo Ostillo كه از شاهان روم بوده به اين نام خوانده مي شده است.
 زندان مامرتينو Carcere Mamertino و بسياري از خانه ها و اقامتگاههاي ديدني و با شكوه از زير خاك خارج گرديدند. هم اكنون اين مجموعه جالب و باستاني مورد بازديد محققين علم باستانشناسي و غيره ، دانشجويان و تعداد زيادي توريست قرار مي گيرد.

كلوسئو (Closseo) :
 از قرون وسطي به اين سو آمفي تئاتر عظيم و رو باز فلاويو (Flavio) بدليل قرار داشتن در مجاورت كلوسئو (مجسمه بزرگ نرون امپراطور روم باستان) تغيير نام داده و كلوسئو خوانده شد.
 ساختمان اين آمفي تئاتر قديمي در سال 72 بعد از ميلاد مسيح (ع) پايان يافت و بهره برداري از آن آغاز گشت، ولي هشت سال بعد يعني در سال 80 بعد از ميلاد با جشن بزرگي كه صد روز طول كشيد افتتاح گرديد . افتتاح اين بنا توسط امپراطور (تيتو) انجام شد. طي مراسمي كه در اين محل برگزار مي شد گلادياتورها را با شيرهاي وحشي گلاويز نموده يا بردگان و زندانيان را به جان يكديگر مي انداختند تا اينكه يكي از طرفين نقش بر زمين مي گشت و آنگاه امپراطور از محل جايگاه مخصوص ، دستور پايان دادن به زندگي طرفي را كه بر زمين افتاده بود و يا دستور آزادي او را با بالا و يا پائين آوردن انگشت شست خويش صادر مي نمود.
 اين بناي عظيم بصورت بيضي شكل ساخته شده ، قطر بزرگ آن 188 متر ، قطر كوچك آن 156 متر ، محيط خارجي آن 527 متر و ارتفاع آن 57 متر مي باشد و از چهار سيستم پلكاني ، براي ورود برخوردار مي باشد . ميدان وسط اين آمفي تئاتر 56 در 76 متر و عمق آن از محل جايگاه تماشاگران (تراس بزرگ) به 36 متر بالغ مي گردد . طي سالهاي طولاني از كلوسئو جهت برگزاري مراسم و جشنهاي مختلف استفاده مي شده است .
 در قرن دوم ميلادي قسمتهائي از اين آمفي تئاتر مورد بازسازي دوباره قرار گرفت، اما صد سال بعد يعني در قرن سوم ميلادي آتش سوزي مهيبي صدمات قابل توجه اي به اين ساختمان وارد ساخت. اين آمفي تئاتر مجدداً براي بار ديگر مورد بازسازي و مرمت قرار گرفت. سالها بعد بتدريج از فعاليت افتاد و طي قرون وسطي بعنوان دژ محكم و پناهگاهي مطمئن براي خانواده هاي اشرافي كه در جنگ با ديگر گروهها بودند به شمار مي آمد.

ميدان ونيز (Piazza Venezia) :
 اين ميدان كه در مركز شهر رم قرار گرفته يكي از آثار باشكوه براي ايتاليائيها محسوب مي گردد . در مركز اين ساختمان اثر باستاني مجسمه ويكتور امانوئل قرار دارد كه يادگار اولين پادشاه ايتالياي واحد ويكتور امانوئل دوم مي باشد. اين مجسمه از سنگ بزرگ مرمر ساخته شده است . در اين ميدان بسياري از خيابانهاي مهم رم مانند Via del Plebiscito, Via Quattro Novembre, Via del Corso به يكديگر مي رسند .
 اين اثر از آن جهت براي ايتاليائيها اهميت دارد كه سمبل وحدت اين كشور مي باشد . ساخت مجسمه امانوئل در سال 1885 آغاز شد، اما چهل سال بعد تكميل گرديد. در اين ميدان همچنين قبر سرباز گمنام قرار دارد كه به عنوان يادگار كشته شدگان جنگ جهاني اول بنا شده و دو نگهبان دائماً از آن حراست مي كنند.

قصر ونيز :
قصر ونيز كه در غرب ميدان ونيز قرار دارد براي كاردينال پيترو باربو قبل از اينكه به سمت پاپ پل دوم منسوب شود در سال 1455 ساخته شده است. آثار دوره رنساس هنرمندان مشهوري مانند آلبرتي تزئين كننده اين قصر هستند. اين قصر نمايانگر يكي از اولين ساختمانهاي مدل دوره رنسانس در شهر رم است . اين ساختمان هم اكنون تبديل به موزه قصر ونيز شده و بسياري از آثار هنري مهم متعلق به قرون وسطي و رنسانس و دورانهاي مختلف ديگر در آن جاي داده شده است. موسوليني از اين قصر بعنوان اقامتگاه رسمي خود استفاده مي كرده و بسياري از سخنرانيهاي مشهور خود را از بالكن اين محل براي مردم ايراد مي كرده است .

قصر سن آنجلو (Castelo Sant Angelo) :
 اين قصر بزرگ يكي از بناهاي بسيار قديمي رم است و هدف اصلي از ساختن آن ، بناي مقبره هايي بوده است كه در آن خاكستر جسد امپراطور روم را نگهداري نمايند . هادريان (Hadrian) امپراطور رم آنرا بعنوان آرامگاه خود و اخلافش ساخته بود،  اما در قرون وسطي مبدل به ارك و زندان رم شد . بسياري از مردم را به حق يا به ناحق در اين زندان افكنده اند. قسمت پائيني قصر سن آنجلو كه بخش اصلي اين بنا را نيز تشكيل مي دهد بصورت استوانه اي شكل ساخته شده كه بر روي اين استوانه در قسمت بالائي ، ساختمان كوچكتري بصورت مكعب قرار دارد و بالاترين بخش آن به شكل ارابه اي است كه معروف به ارابه آفتاب مي باشد . اتاق مخصوص نگهداري مقبره هنوز بدون تغيير و دست نخورده باقيمانده و محافظت مي شود كه از طريق راهروي طولاني و مارپيچي شكلي مي توان به آن وارد شد .
 نامگذاري قصر بعنوان آنجلو (قصر فرشته) به قصه ها و حكايات افسانه اي باز مي گردد . با اين اعتقاد كه در دوران شيوع طاعون (سال 590 ميلادي) كه موجب مرگ و مير بسياري شده بود ، فرشته اي در اين محل ندا برآورد كه : “ پايان اين بيماري نزديك است ” .
 در قرن دهم ميلادي اين قصر به اقامتگاه شاهان اختصاص يافت . در زمان نيكولاي سوم Nicoli III باتوجه به تغيير مكان اقامتگاه پاپ اعظم از محل قبلي (لاترانو ـ Laterano) به اين قصر ، دالان مواصلاتي بزرگي جهت ارتباط قصر با شهر واتيكان احداث گرديد و تقريباً از همين زمان در قسمتي از اين قصر آپارتماني اختصاصي جهت اقامت پاپها در نظر گرفته شد.
 اين آپارتمان توسط جوليو رمانو (Giulio Romano) يكي از هنرمندان معروف ايتاليائي تزئين يافته و نقاشي گرديد. بعد از گذشت چندين قرن ، از اواخر قرن نوزدهم ميلادي قصر سن آنجلو بازسازي شد و براي هميشه بعنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت كه تاكنون نيز ادامه دارد .

كاتاكمبه (Catacombe) :
 كاتاكمبه به مجموعه اي از گورهاي زيرزميني كه محل دفن مردگان است اطلاق مي شود و بعبارت دقيق تر به قبرستانهاي قديمي و ابتدائي مسيحيان كاتاكمبه گفته مي شده است. كلمه كاتاكمبه در زبان يوناني به معني كنار گودال (Kata Kumbos) مي باشد.
 در ميان آثار باستاني رم كاتاكمبه مجموعه ايست از راهروهاي باريك كـه عرض آنهـا از يك متر كمتر مي باشد و در عمق 7 الي 20 متري حفر شده اند. گاهي اوقات محيطهاي اتاق مانندي نيز در كاتاكمبه زيرزمين به چشم مي خورد. بر ديواره هاي اين راهروهاي زيرزميني بوضوح مي توان مقبره هائي را كه محل قرار دادن Barra (جعبه چوبي حاوي جسد مردگان) بوده است را مشاهده نمود. در بعضي از موارد جسد مردگان را نيز مي توان از نزديك ديد. هركدام از قبرها با سنگي كه روي آن مشخصات مرده حك شده مسدود مي گرديد. روي بعضي از قبرها علامت سمبليكي همچون تصوير ماهي ، درخت نخل ، كبوتر و …نقش بسته است.
 براي مقابله با كمبود هوا در عمق زمين ، از طريق يك سري كانالهاي عمودي كه از راهروهاي زير زميني به سطح زمين مي رسند ، هوا وارد اين كانالها شده و اين مشكل نيز مرتفع مي گردد.
 اينگونه قبرستانهاي قديمي زيرزميني در نقاط مختلفي از شهر رم و حومه آن قرار دارند. از مهترين كاتاكمبه هاي رم سان كاليستو (S. Callisto) مي باشد ولي از بين قديمي ترين اين قبرستانهاي زيرزميني بايد به كاتاكمبه دميتلا اشاره نمود و همچنين از كاتاكمبه سان پريشلا (S. Pricilla) كه ضمن دارا بودن قدمت تاريخي از آثار هنري جالبي نيز برخوردار مي باشد مي توان نام برد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:31  توسط علی احمدی نیا  | 

موقعيت جغرافيائي : ايتاليـا در جنوب اروپا واقـع شـده و بصـورت يك پيش رفتگي در داخل دريا قرار دارد . اين كشور از سمت جنوب به شمال افريقا منتهي مي گردد .
مساحت : 301230 كيلومتر مربع (با احتساب جزاير ساردنيا و سيسيل) كه از اين رقم 294020 كيلومتر مربع خشكي و 7210 كيلومتر مربع آب مي باشد .
مرزهاي كشور : ايتاليا 7600 كيلومتر مرز دريائي و 2/1932 كيلومتر مرز خشكي دارد و با كشورهاي سوئيس، فرانسه ، اتريش ، اسلووني ، سان مارينو و واتيكان همسايه مي باشد .
آب و هوا : آب و هواي غالب در اين كشور آب و هواي مديترانه اي است . در شمال آلپي و در جنوب گرم و خشك مي باشد .
منابع طبيعي : مهمترين منابع ايتاليا جيوه ، پتاسيم ، مرمر ، سولفور ، ذخاير مصنوعي و كوچك ، گاز طبيعي و نفت خام ، ماهي و ذغال سنگ مي باشد .
جمعيت : حدود 57 ميليون نفر ، نرخ رشد جمعيت 09/0 درصد ، نرخ زاد و ولد 13/9 در هر 1000 نفر، نرخ مرگ و مير 99/9 در هر 1000 نفر و اميد به زندگي (متوسط عمر) براي كل جمعيت 03/79 سال ، براي مردان 85/75 و براي زنان 41/82 سال
گروههاي قومي : شامل رگه هاي كوچكي از آلماني ، فرانسه ، ايتاليائيهاي اسلووني تبار در شمال و ايتاليائي ـ آلباني و يوناني ـ ايتاليائي در جنوب .
مذهب : كاتوليك رومن 98 درصد و ساير مذاهب 2 درصد .
زبان : ايتاليائي ، آلماني (بخش هائي از منطقه Trentino – Alto Adige) ، فرانسه (اقليت كوچكي از منطقه Valle d Aosta) و اسلونيائي (در منطقه Triente – Gorizia)
نام كشور : نام رسمي كامل “ جمهوري ايتاليا ” نام رسمي كوتاه “ ايتاليا ” نام سـابق “ پادشاهي ايتاليا ” و كد شناسائي كشور “ IT ” مي باشد .
تقسيمات كشوري :  ايتاليا به 20 منطقه تقسيم شده كه عبارتند از :
Abruzzo , Basilicata , Calabria , Campagnia , Emilia Romagna , Friuli , Venezia, Giulia, Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemonte, Puglia, Sardegna, Sicilia, Toscana, Trentino, Alto A dige, Umbria, Valle d Aosta, Veneto .
تاريخ استقلال كشور : روز 17 مارس 1861 (اعلام پادشاهي ايتاليا) و روز ملي آن روز دوم ژوئن 1946 سالگرد اعلام جمهوري مي باشد .
انتخابات و حق رأي : انتخابات در ايتاليا بصورت همگاني انجام مي گيرد و حداقل سن براي رأي دادن 18 سال مي باشد (به استثناي انتخابات سناتورها ، كه حداقل سن 25 سال مي باشد)

قوه مجريه :
 رئيس كشور : رئيس جمهور
 رئيس دولت : نخست وزير يا رئيس شوراي وزيران
 كابينه : شوراي وزيران از سوي نخست وزير معرفي و توسط رئيس جمهور تصويب مي شوند .

قوه مقننه :
 1 ـ مجلس سنا : متشكل از316 نماينده كه تعداد 158 نفر از آنان مربوط به جناح چپ حاكم ايتاليا بوده و 156 نماينده سنا نيز متعلق به جناح راست اين كشور مي باشند. دو نماينده سنا نيز به صورت مستقل مي باشند.  11  نماينده سنا نيز بطور مادام العمر وجود دارند . دوره نمايندگي سنا 5 سال است .
 2 ـ مجلس نمايندگان : متشكل از 630 نماينده كه تعداد 348 نماينده  متعلق به ائتلاف جناح چپ حاكم بوده و 281 نماينده نيز متعلق به جناح راست اين كشور مي باشند. يك نماينده نيز به صورت مستقل در مجلس نمايندگان ايتاليا حضور دارد. نمايندگاه پارلمان ايتاليا براساس تناسب منطقه اي انتخاب مي گردند. دوره نمايندگي مجلس نمايندگان نيز مانند مجلس سناي اين كشور 5 سال است.

قوه قضائيه :

ديوان قانون اساسي متشكل از 15 قاضي است (يك سوم آنها از سوي رئيس جمهور ، يك سوم از سوي پارلمان و يك سوم از سوي ديوان عالي اداري و عادي اين كشور انتخاب مي گردند) .
احزاب مهم سياسي : دمكراتيك چپ ‍DS ، سبزها Verdi ،  فورتسا ايتاليا FI ، اتحاد ملي AN ، دمكرات مسيحي ميانه CCD ، دمكرات مسيحي متحد CDU ، اتحاد شمال NL ،  نوبنياد كمونيست RC ، كمونيستهاي ايتاليايي، حزب راديكال، حزب گل رز در دست و سوسياليستهاي ايتاليا SI .

شهرهاي مهم :

رم (پايتخت) ، ميلان ، ناپل ، ونيز ، فلورانس ، ورونا ، پالرمو ، تورينو ، جنوا ، پيزا ، باري .
رم : شهر قديم رم بر روي هفت تپه مشهور بنا نهاده شده است . رومي ها تاريخ تاسيس شهر خود را 21 آوريل 753 قبل از ميلاد ذكر مي كنند . افسانه تاسيس اين شهر به افسانه رومولوس و رمئوس برمي گردد . دو برادر دوقلو فرزندان Wargod Mars و Rhea Silvia كه پس از رها شدن در ساحل رودخانه Tevere توسط يك گرگ ماده بزرگ شده اند . رومولوس برادرش را در جنگ بر سر تصاحب قدرت كشت و پس از آن شهر رم را بنا نهاد . هم اكنون خرابه هاي اين شهر يادآور دوران هاي مختلف امپراطوري ، قرون وسطي و رنسانس مي باشد . درحقيقت شهر قديمي رم آرشيوي كهن از فرهنگ غرب طي دوره هاي بيش از 2500 سال از امپراطوري رم و پس از آن قرون وسطي و تا زمان حاضر مي باشد .
ديدنيهاي معروف رم : فورو رومانو ، كلوسئو، ميدان ونيز، قصر ونيز، قصر سن‌ آنجلو، كاتاكمبه، معبد پانتئون ، ميدان ناوونا، چشمه آرزوها، پله هاي اسپانيا، موزه پارك بورگزه، ميدان مردم،‌ موزه تمدن رم، موزه ملي، موزه كاپيتال، كليساي سانتا ماريا ماجوره و كليساي سنت پال.

كشورهاي مستقل در خاك ايتاليا
در داخل خاك ايتاليا دو كشور كاملاً مستقل وجود دارند يكي از آنها عبارت است از شهر واتيكان و ديگري جمهوري سن مارينو نزديك بلونيا .
الف ) جمهوري مستقل سن مارينو:
 جمهوري سن مارينو كه مساحت آن از 98 كيلومتر مربع تجاوز نمي كند شايد قديمي ترين جمهوريهاي جهان باشد كه در قرن چهارم ميلادي گروهي از مسيحيان آن را بنيان نهادند. پيشواي اين گروه سن مارينو بود كه آنان را به گريختن از تعقيب و آزار امپراطوري رم  تشويق كرد. اين جماعت نخست در مونته تيتانو سكني گزيدند و در آنجا شهر مستقلي ساختند كه بعدها بصورت جمهوري فعلي درآمد و شانزده قرن است كه اين جمهوري در ميان شبه جزيره ايتاليا روزگاري به صلح و صفا گذرانده است .
ب ) كشور واتيكان:
 شهر واتيكان دولتي مستقل است و جمهوري واتيكان در فوريه سال 1929 به موجب پيمان لاتران تأسيس يافته است. اين پيمان ميان پاپ اعظم و حكومت فاشيست وقت منعقد شد . مجموع مساحت واتيكان از 45 هكتار تجاوز نمي كند و وسعت آن بيش از وسعت ميدان گلف بازي بنظر نمي رسد . با اين همه كليساي بزرگ سن پيترو كه بزرگترين كليساي جهان است و كاخ واتيكان كه هزار اتاق دارد و با داشتن گالريهاي نقاشي و نفيس ترين و گرانبها ترين خزائن عالم مسيحيت، در اين محوطه قرار گرفته است .
 پيش از وحدت ايتاليا ، از شرق تا غرب اين كشور و از دريا جزء قلمرو پاپ اعظم بود، اما پس از آنكه سپاهيان ايتاليائي در 1870 رم را تصرف كردند بساط سلطنت و فرمانروائي پاپ برچيده شد. اين كار را بدين عذر انجام دادند كه اگر رم جزئي از پادشاهي ايتاليا شمرده نشود ايتاليا داراي وحدت نخواهد شد.
 پس از انعقاد پيمان لاتران روابط ديپلماسي كامل ميان واتيكان و دولت ايتاليا برقرار شد. پاپ رئيس شهر واتيكان شناخته شد با اختيارات كامل قانون گذاري و اجرائي و قضائي و اكنون واتيكان مانند ديگر ممالك مستقل جهان با تمام كشورها روابط ديپلماسي دارد.
 اين شهر داراي راه آهن مخصوص، يك ايستگاه عالي راديو، يك پستخانه، رصد خانه، كتابخانه، سربازخانه، دادگاه و يك زندان نمونه است. با اينحال عده كساني كه در شهر واتيكان محاكمه مي شوند اندك است و تاكنون معدودي از زندانيان به زندان واتيكان افتاده اند . شهر واتيكان روزنامه و مطبوعات مخصوص به خود دارد و نام روزنامه اي كه در آن منتشر مي شود ، اسرواتوره رومانو (نگرنده رم) مي باشد.
 شهر واتيكان هنوز بسياري از جنبه هاي حشمت و جلال ديرين را در بناهاي با شكوه و جامه هاي پر زرق و برق پاسداران دستگاه پاپ حفظ كرده است . اين پاسداران كه آنان را گارد سوئيسي مي خوانند در ابتدا به خدمت پاپ ژون جوليوس دوم درآمدند و طبعاً طرح لباس ايشان را از جامه هاي آن زمان اقتباس كرده اند تا سپس ميكل آنژ آنرا تكميل كرد
.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:29  توسط علی احمدی نیا  | 

هيچ‌يك از سربازان آمريكا درصورت حمله به ايران زنده به كشورشان برنخواهند گشت

خبرگزاري فارس: رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: اگر امريكا ايران را تهديد جدي و اقدامي عليه ايران انجام دهد، هيچ‌يك از سربازان آمريكا كه در منطقه حاضر شده‌اند زنده به آمريكا برنخواهند گشت.


گزارش تصويري مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، سرلشكر سيدحسن فيروزآبادي رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در حاشيه مراسم بزرگداشت يازدهمين سالگرد شهيد صياد شيرازي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برگزاري مراسم شهيد صياد شيرازي و بزرگداشت 90 شهيد دفاع مقدس بزرگداشت رزم و دل‌آوري‌هاي همه ملت ايران و پاسداشت مجاهدت‌هاي همه رزمندگان و بسيجيان است.
وي افزود: امروز وقتي يك ايراني به كشورهاي خارجي مي‌رود او را به عنوان يك قهرمان و مبارز عليه استكبار مي‌شناسند.
فيروزآبادي با اشاره به نامگذاري امسال به نام سال همت مضاعف و كار مضاعف، گفت: بهترين الگوها و فرهنگسازي براي كار و همت مضاعف شهيد صياد شيرازي و ديگر شهدا هستند، كار و همت فرماندهان شهيد قابل اندازه‌گيري نبود و ذر‌ه‌ ذره خاك اين مملكت گواه همت و كار مضاعف اين فرماندهان است.
وي دربخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: استراتژي دفاع مقدس، استراتژي مردم‌سالاري ديني بوده است، يك فرمانده عرصه دفاع مقدس با همه اعضاي يگانش يكي بود و هيچ برتري براي خود قائل نمي‌شد.
فيروزآبادي افزود: همت مضاعف بدون ايمان و روحيه انقلابي و توسل به شهيدان به دست نمي‌آيد و اينكه نيروهاي ما در سايت‌هاي امنيتي استكبار و رژيم اشغالگر قدس نفوذ مي‌كنند به دليل داشتن روحيه انقلابي است.
رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح در ادامه سخنان خود در خصوص مسائل راهبردي جمهوري اسلامي ايران تصريح كرد: مسائل راهبردي در جمهوري اسلامي ايران هم پيشرفت انساني و صنعتي را مي‌خواهد و هم رشد معنوي و اخلاقي و انقلابي براي سزاوار شدن امت حضرت مهدي(عج) بودند.
وي در ادامه در خصوص تهديدات اخير امريكا عليه ايران، اظهار داشت: آمريكايي‌ها چند دسته هستند و خيال‌پردازي‌هايي هم مي‌كنند كه اگر ما آنها را سه دسته در نظر بگيريم، دو دسته قائل به تهديد ايران نيستند و فقط يك دسته كه جنگ طلبان قديمي امثال بوش هستند مي‌خواهند ايران را تهديد كنند.
وي افزود: داستان تهديد ايران توسط آمريكا، داستان تهديد نظامي صرف نيست و اين را همه مي‌دانند، اگر امريكا ايران را تهديد جدي كرده و اقدامي عليه ايران انجام دهد، تهديداتي كه اكنون متوجه آمريكا است چند هزار برابر خواهد شد و مثلا مشكلات اقتصادي‌اش بيشتر مي‌شود و بازارهاي منطقه از آن گرفته خواهد شد و هيچ يك از سربازان آمريكا كه در منطقه حاضر شده‌اند زنده به آمريكا برنخواهند گشت.
رئيس ستادكل نيروهاي مسلح در ادامه سخنانش اظهار داشت: روس‌ها و چيني‌ها به موازات ما به تهديدات امريكا مي‌نگرند و درست است كه آنها مثل ما رهبري فرزانه ندارند ولي با ديد سرمايه‌داري و درجه‌‌بندي‌هاي اقتصاد جهاني امريكا را رقيب و تهديد خود مي‌دانند.
وي ادامه داد: آمريكا بيش از اينكه براي ايران تهديد نظامي باشد براي چين و روسيه تهديد است و ما به اين كشورها بارها اين موضوع را اعلام كرده‌ايم، هر كشور مستقلي در جهان كه بخواهد راهبردي غير از راهبرد آمريكا را پيش ببرد مورد تهديد امريكا است.
فيروز‌آبادي در پايان با بيان اينكه امريكا يك گرگ بين‌المللي است، گفت: البته بنده اوباما را جزء گرگ‌ها نمي‌دانم بلكه او يك سياه‌پوست از قشر مستضعف و با زمينه آسياي شرقي است كه در دلش ذره‌اي محبت نسبت به انسان‌ها وجود دارد ولي او در ميان دستگاه‌هاي مخوف امريكا محصور شده است و نمي‌تواند كاري انجام دهد

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:27  توسط علی احمدی نیا  | 

رييس‌جمهور اظهارات اخير اوباما مبني بر تهديد به استفاده از سلاح اتمي و شيميايي عليه برخي از كشورهايي كه تابع آمريكا نمي‌شوند را ناشي از ناپختگي و ناشي‌گري وي دانست.

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) دكتر محمود احمدي‌نژاد پيش از ظهر روز چهارشنبه در جمع مردم آذربايجان غربي با اشاره به طرح شعار تغيير از سوي اوباما و قول وي براي تغيير از مسير غلط دولت‌هاي قبلي در صحن عمومي سازمان ملل اظهار كرد: اوباما قول داد كه رفتار غلط و ضدانساني دولت‌هاي قبل را جبران كند اما حرف‌هاي ديروز او خلاف اين مساله را ثابت كرد. او ملت‌هايي كه تابع امريكا نمي‌شوند و يا زير بار زور آمريكا نمي‌روند را تهديد به استفاده از سلاح اتمي و شيميايي كرده است، البته ما اين مساله را به حساب ناپختگي و ناشي‌گري وي مي‌گذاريم. ايشان تازه در عرصه‌هاي بالاي سياست وارد شده و تحت فشار گروه‌هاي سرمايه‌داري و صهيونيست است و نمي‌ تواند تصميمات درستي اتخاذ كند.

وي خاطرنشان كرد: از روز اول كه اوباما آمد، عده‌اي باور داشتند كه وي نقش يك نقاب را بازي مي‌كند و او را براي فريب ملت‌ها آورده‌اند و برخي معتقد بودند اساس كار آمريكا همان انديشه‌هاي بوش است و چون شكست خورده‌اند، تلاش كرده‌اند تا چهره را عوض كنند. البته ما علاقه‌اي به درست بودن آن حرف‌ها نداريم، اما حرف‌هاي اوباما را حتي بوش هم نزد. بوشي كه دستش تا مرفق به خون ملت‌ها آغشته است و منفورترين شخصيت آمريكايي است اين حرف را نزد. البته ما از قبل هم اعلام كرده بوديم كه سياستمداران مادي‌گراي آمريكايي هرجا كه در برابر قانون كم مي‌آورند مانند كابوها و آرتيست‌هاي فيلم‌هاي گاوچرانان آمريكايي دست‌شان را روي سلاح‌شان مي‌گذارند.

وي به اوباما توصيه كرد كه چون تازه از راه رسيده؛ لذا بايد يك مقدار صبر كند تا عرقش خشك شود و سرد و گرم را بچشد و هر كاغذي را جلويش مي‌گذارند تكرار نكند.

رييس شوراي عالي امنيت ملي كشورمان خطاب به اوباما افزود: گنده‌تر و گردن‌كلفت‌تر از تو نيز نتوانسته‌اند از اين غلط‌ها بكنند تو كه جاي خود داري.

وي با تاكيد بر اين‌كه " اگر اوباما بخواهد پا در مسير پاي بوش بگذارد پاسخ ملت‌ها همان پاسخ دندان‌شكني خواهد بود كه به بوش دادند" ادامه داد: برخي مي‌گويند اين حرف‌ها را اوباما نگفته است و بيانيه‌اي از سوي دولت اوباما بوده است، چه فرقي مي‌كند؟ بيانيه رسمي دولت مسووليتش با اوباماست.

وي با بيان اين‌كه " ما علاقه نداريم سرنوشت اوباما مانند بوش شود؛ بنابراين بايد بر رفتار و كلام دولتمردان خود دقت كند" ادامه داد: امروز ملت‌ها از دولت آمريكا به تنگ آمده‌اند. آقا (اوباما) بيانيه نوروزي داده است، خيلي ممنون در آن‌جا گفته كه تلاش كرده كه ايران را از انزوا خارج كنند، اما ايراني‌ها نپذيرفتند ما را به خير شما اميدي نيست شر نرسان.

احمدي‌نژاد افزود: چه كسي در دنيا منزوي است خودشان در يك كاخ شيشه‌اي نشسته‌اند و رابطه‌شان را با دنيا قطع كرده‌اند خيال مي‌كنند ملت ايران منزوي است. اگر منزوي نيستيد وقتي به عراق تحت اشغال خود سفر مي‌كنيد، چرا جرات اعلام خبر آن را از قبل نداريد؟ در حالي كه مسوولين ايراني به عراق براي زيارت و ملاقات با مردم مي‌روند و واهمه‌اي هم ندارند.

وي در همين زمينه سفر اخير خود به افغانستان را مورد اشاره قرار داد و افزود: وقتي اوباما به افغانستان رفت زماني كه از افغانستان خارج شد خبرش را اعلام كردند حال بايد ديد چه كسي در دنيا منزوي است.

وي با تاكيد بر اين‌كه " ما اهل گفت‌وگو و منطق هستيم" به برخي اظهارات مقامات غربي مبني بر اين‌كه تمامي گزينه‌ها عليه ايران روي ميز است اشاره و اظهار كرد: يكي گفته كه تمام گزينه‌ها روي ميز است، جرات اعلام داشته باشيد كه چه گزينه‌اي روي ميز است. آن‌قدر گزينه‌هاي‌تان روي ميز باقي بماند تا مثل خودتان بپوسد. ما اعلام كرديم كه اهل گفت‌وگو هستيم اما بايد حواس‌شان باشد كه اگر كسي بخواهد با زبان درشت و بي‌ادبانه با ملت ايران گفت‌وگو كند از ملت ايران چنان تودهني مي‌خورد كه راه خودش را گم كند.

رييس‌جمهور اظهار اميدواري كرد در ترجمه و تدوين سند اخير دولت آمريكا مبني بر استفاده از سلاح‌هاي شيميايي و اتمي عليه برخي از كشورها اشتباه شده باشد.

وي تصريح كرد: حواس‌شان نيست كه دنيا عوض شده است اين‌ها يك مشت عقب‌افتاده سياسي و بي‌اطلاع هستند. امروز دوره ملت‌هاست و ملت‌ها قدم متجاوزان را قلم خواهند كرد.

به گزارش ايسنا رييس‌ شوراي عالي امنيت ملي كشورمان در ادامه اظهارات خود موضوع مخالفت جمهوري اسلامي ايران با رژيم صهيونيستي را مورد بحث قرار داد و دليل آن را دشمني اين رژيم با پيامبران الهي خدا عنوان كرد.

احمدي‌نژاد در همين زمينه تصريح كرد: هرچه زشتي و بداخلاقي و عمل زشت در دنيا سراغ داريد، يك جا در اين رژيم مجتمع است. رژيم صهيونيستي نماد بي‌عدالتي، آدم‌كشي، ‌تجاوز و بي‌اخلاقي است واين رژيم به يك نماد و معيار تبديل شده است؛ هركس كه به او نزديك مي‌شود و آن را مورد حمايت و دوستي قرار مي‌دهد از ملت‌ها، عدالت‌ها، پاكي، صداقت فاصله گرفته است.

وي ادامه داد: هر ملتي كه عليه آن‌ها مي‌ايستد، مي‌گويند باعث بي‌ثباتي خاورميانه است و مي‌گويند كه نگران آن هستند. چه كسي خاورميانه را بي‌ثبات كرده است؟

احمدي‌نژاد اقدامات رژيم صهيونيستي در چند سال گذشته را راه‌اندازي پنج جنگ و راه‌اندازي دو جنگ ديگر توسط حاميان اين رژيم برشمرد و گفت: شما به دنبال چه چيزي در خاورميانه هستيد؟ به بهانه‌هاي گوناگون به دنبال تخلف در نفت و معادن و اقتدار مردم خاورميانه هستيد. اساس تاسيس رژيم صهيونيستي تسلط بر خاورميانه و نفت آن بوده است.

وي همچنين بهانه‌ ديگر تاسيس اين رژيم را پر كردن جيب‌هاي گشاد سرمايه‌داران غربي عنوان كرد و گفت: در غير اين صورت به آن‌ها چه ربطي دارد كه در خاورميانه چه مي‌گذرد. آن‌ها خود مشكل را به وجود مي‌آورند و بعد به بهانه حل آن به خاورميانه مي‌آيند و آن را اشغال مي‌كنند.

وي دست اين قدرت‌ها را براي ملت‌هاي منطقه روي شده توصيف كرد كه حناي آن‌ها براي ملت‌ها ديگر رنگي ندارد.

رييس‌جمهور افزود: شما به دنبال مبارزه با تروريست و ‌ايجاد امنيت حقوق بشر نيستيد، به دنبال منافع خود هستيد. اخيرا آقا (اوباما) در سفري به افغانستان با گستاخي گفت كه تا زماني كه منافع آمريكا اقتضا كند ما در افغانستان مي‌مانيم. من به وي هشدار مي‌دهم دست از تجاوز برداشته و منطقه را تخليه كنيد. دست از حمايت از رژيم صهيونيستي و ايجاد توطئه‌هاي جديد برداريد. اگر دست برنداريد بدانيد كه دست قدرت ملت‌ها ريشه شما را در خاورميانه مي‌كند. خود را به ناداني نزنيد. از ملت‌هاي خاورميانه نظرسنجي كنيد. حتي ملت‌هاي خود شما نيز مخالف حضور شما در منطقه و حمايت از اين رژيم هستند.

وي در بخش ديگري از اظهارات خود بحث تجهيز رژيم صهيونيستي براي حمله به غزه را مورد بحث قرار داد و با هشدار به عدم اشتباه مجدد در اين خصوص گفت:‌ حمله به غزه شما را قوي و مقتدر نمي‌كند و آبروي ريخته شما را باز نمي‌گرداند، بدانيد كه حمله به غزه عمر نامبارك شما را به پايان مي‌رساند و حاميان اين رژيم نيز بدانند كه اگر در جنايت جديد عليه مردم غزه يا لبنان و يا سوريه حمايت كنند، ملت‌هاي منطقه آن‌ها را در ليست سياه قرار داده و يقه‌شان را مي‌گيرند و در دادگاه انقلابي ملت‌ها محاكمه و از تخت قدرت فاسد به زير كشيده مي‌شوند.قدرت‌هاي طاغوتي فقط به زور ، پول ،‌زورگويي و اعمال شيطاني متكي‌اند.

وي در بخشي از اظهارات خود پيامبر عزيز اسلام را بالاترين هديه خداوند به بشريت و الگوي جاودانه براي همه انسان‌ها در تمام عرصه‌ها، نسل‌ها و سرزمين‌ها توصيف كرد و گفت: خداوند او را الگو و سرمشق قرار داده و از ويژگي‌ هاي پيامبر عزيز اين است كه در بالاترين مرحله كمال و در مسير درست قرار دارد. گمراهي و ضلالت در كار پيامبر راهي ندارد و كلام او كلام قرآن است و براساس هواي نفس سخن نمي‌گويد.

احمدي‌نژاد گفت: پيامبر اول معلم بشريت است و در بالاترين مرحله علم، معرفت و حكمت قرار دارد و تا پايان معلم بشر خواهد بود. او مخزن علم خدا و دروازه ورود به علم پيامبر نيز حضرت علي(ع) است و راه پيامبر راه صفا، ‌صميميت، تعالي و كمال است و بالاترين مرحله بندگي متعلق به اوست

وي همه بدبختي‌ها و مشكلات بشر را انحراف از مسير پيامبران دانست و با يادآوري فجايعي كه برخي از دولت‌ها از عدم توجه به اين مساله پديد آورده‌اند، گفت: آن‌ها در برابر آيين پيامبران ايستاده‌اند و مردم را به خودخواهي و هواپرستي دعوت مي‌كنند و اساس كارشان بر تبعيض و فاصله انداختن در كار پيامبران است و خودشان را مالك مردم و صاحب آن‌ها مي‌دانند و به حقوق انسان‌ها پايبند نيستند، براي تامين منافع‌شان ميليون‌ها انسان را به خاك و خون مي‌كشند.

وي ادامه داد: اين دولت‌ها فقط مانع پيشرفت ملت‌ها هستند، به بمب‌هاي اتمي و شيميايي خود مي‌نازند و به آن‌ها و شياطين متكي‌اند. يك روز با گروه‌هاي تروريستي مخالفند و يك روز با آن‌ها همراه مي‌شوند و هر روز به يك رنگ در مي‌آيند.

رييس‌جمهور همچنين اين دولت‌ها را در راه كسب منافع، بي‌احترام به قانون و حقوق و مرزهاي ملت‌ها دانست و فرياد بلند ملت ايران را دعوت بشريت به راه انسانيت و پيروي از دستورات انبياء عنوان كرد.

به گزارش ايسنا وي شرايط ملت ايران را در سطح منطقه و جهان و نيز در داخل كشور بهترين شرايط توصيف كرد و گفت كه همدلي ملت و عزم و اراده آن‌ها در بالاترين درجه قرار دارد.

وي ادامه داد: امروز شرايط براي جهش‌هاي بلند فراهم است، بايد همه جاي ايران را بسازيم. در اولويت اول ما آذربايجان غربي به عنوان الگوي كامل براي همه ملت‌ ايران قرار دارد و بايد در اين زمينه از همه ظرفيت‌هاي كشور استفاده كنيم.

رييس شوراي عالي اقتصاد از مهمترين طرح‌ها براي ساختن كشور را هدفمند كردن يارانه‌ها عنوان كرد و گفت: اين طرح جهش اقتصادي و شكوفايي استعدادها و رشد نيروي انساني در كشور را به همراه دارد.

وي اجراي هدفمند كردن يارانه‌هارا يك گام بلند در اجراي عدالت دانست كه باعث مي‌شود حق هر ايراني در جيب خودش برود، يادآور شد: معناي هدفمند كردن يارانه‌ها اين است كه همه از يارانه‌ها عادلانه استفاده كنند و هر كس سهم خود را در هر كجا كه مي‌خواهد هزينه كند، اين طرح بزرگي است كه با همراهي ملت قابل اجراست و نيازمند همراهي همه قواست و ما اميدواريم نمايندگان موانع جزيي موجود در برابر آن را بردارند تا اين قانون اجرا شود.

وي در ادامه برنامه‌هاي گسترده دولت در بخش اقتصادي را نيز مورد اشاره قرار دارد و از جمله برنامه‌ها را سياست‌هاي بخش كشاورزي برشمرد و گفت: ‌دولت تصميم دارد ظرف پنج سال تمام مسائل و مشكلات كشاورزي را به طور ريشه‌اي برطرف كند كه بودجه خوبي در قانون در اين زمينه در نظر گرفته شده است. برنامه ديگر دولت پيگيري امر اشتغال است كه به عنوان يكي از مهم‌ترين موضوعات كشور بودجه خوبي در قانون پيش‌بيني شده و دولت بنا دارد سال 89 را سال بهار ايجاد اشتغال و مبارزه با بيكاري در كشور قرار دهد.

احمدي‌نژاد در همين زمينه توسعه امر مسكن و حل مشكل مسكن در سه سال آينده و رفع دغدغه‌هاي مردم و به خصوص جوانان و نيز صندوق آتيه فرزندان ايران زمين را از جمله ديگر برنامه‌هاي دولت برشمرد.

وي از اجراي پروژه‌هاي فراواني در بخش كشاورزي، صنعت، راه‌سازي، راه‌آهن، اقتصاد، فرهنگ ، توسعه دانشگاه‌ها مراكز آموزشي، فرهنگي و ارتباطي آذربايجان غربي خبر داد و با اشاره به مشكلات موجود در مورد درياچه اروميه گفت: قرار است از درياچه اروميه و جزاير آن بازديد كنم و طرح‌هايي در اين زمينه آماده شده كه با حضور كارشناسان مورد بررسي قرار مي‌گيرد و ما هر كاري لازم باشد و هر بودجه‌اي كه مورد نياز باشد اختصاص مي‌دهيم تا زندگي و نشاط به درياچه اروميه برگردد.

وي از مردم استان خواست تا در مصرف آب و مديريت آن دقت كنند تا سهم آب درياچه نيز تامين گردد.

وي همچنين افتخار خود را خدمت و مديريت در آذربايجان غربي عنوان كرد.

به گزارش ايسنا رييس‌جمهور درباره افتتاح « صندوق آتيه فرزندان ايران‌زمين» همزمان با سفر استاني دولت به استان آذربايجان غربي نيز

با اشاره به عزم دولت براي ايجاد صندوق آتيه فرزندان ايران زمين از سال 1389 اظهار كرد: هر فرزندي كه در ايران به دنيا مي‌آيد براي تامين آينده‌اش دولت سرمايه‌گذاري مي‌كند و هر سال نيز سود سرمايه‌گذاري به آن اضافه مي‌شود.

وي اظهار كرد: در قدم اول دولت براي هر فرزند يك ميليون تومان هديه مي‌كند، هر سال نيز 100 هزار تومان به آن اضافه مي‌شود.

وي از خانواده‌ها خواست: ماهيانه حداقل مبلغ 20 هزار تومان به اين حساب اضافه كنيد تا وقتي اين مولود به جوان برومندي تبديل شد، مبلغ 120 ميليون تومان براي اشتغال و مسكن وي در اختيارش قرار گيرد

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:24  توسط علی احمدی نیا  | 

 

آخرين پيشنهاد دولت براي هدفمند كردن يارانه‌ها ‌٣٥ هزار ميليارد تومان است

معاون پارلماني رييس‌جمهور آخرين پيشنهاد دولت براي هدفمند كردن يارانه‌ها را 35 هزار ميليارد تومان عنوان كرد.

 

 

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حجت‌الاسلام محمدرضا ميرتاج‌الديني ـ معاون پارلماني رييس‌جمهور ـ در جمع خبرنگاران در آذربايجان غربي در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا در مورد آخرين اقدامات براي توافق با مجلس در مورد اجراي قانون هدفمند يارانه‌ها تصريح كرد: آخرين پيشنهاد دولت رقم 35 هزار ميليارد تومان است كه البته صحبت‌ها و رايزني‌ها را ادامه مي‌دهيم.

او اضافه كرد: اين مساله به معناي عقب‌نشيني نيست بلكه به عنوان يك توافق است كه تعدادي از نمايندگان مجلس نيز آن را امضا كردند و اميدواريم كه راي بياوريم.

ميرتاج‌الديني در مورد زمان ارائه اساسنامه صندوق توسعه ملي به مجلس از طريق دولت نيز گفت: تلاش مي‌كنيم كه بر اساس مصوبه قانون بودجه اين اساسنامه را به مجلس ارائه كنيم كه مهلت آن نيز تا آخر فروردين‌ماه است كه بايد تا آن زمان آماده شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:23  توسط علی احمدی نیا  | 

تو گفتن حرف دل - دل دل نکنید

من به دوستان می گم ، آقا وقتی دلت یکی رو می خواست  با هاش تعارف نکن به گوش بعضی ها نمیره که نمیره ، هی دل دل می کنن ، هی حیا می کن ، نجابت ما نعشون میشه ، اما مگه حرف دل این چیزا رو می شناسه ، بذارین حکایت یکی از دوستان رو همین جا تعریف کنم.

یکی ازدوستان خبرنگار که عاشق یکی از دوستان هنرمند بود و با همدیگه در برخی از مراسم ها. جشن ها ، مسافرت های تفریحی و کاری و نمایشگا ههای مختلف به مناسبت های مختلف آشنا بودن، دختره یک کمی مایه دار ، اما پسره وضعش    خیلی خوب نبود ، از طرفی عاشق هم بود من بهش می گفتم : فلانی تو که عاشقی چرا حرف دلت رو به دختره نمی گی ، می گفت : هنوز زوده ، بذارید مدتی بگذره ، چند تا پروژ ه دارم ، یه پولی دستم بیاد ، میرم سراغش ، اما این پروژه ها انجام نشد که نشد ، پسره هم به دختره حرف دلش رو نگفت که نگفت ، تا اینکه این آقا پسر هم که در روابط عمومی و ایجاد ارتباط با طیف های مختلف اعم از مسئولین ، ورزشکاران ، هنرمندان سینما و تلویزیون ید طولانی داشت ، میاد دختره رو با بعضی از هنرمندان و ورزشکاران  آشنا می کنه و همین هم میشه بلای جون پسره ، یکی از این فوتبالیست ها عاشق دختره میشه و دختره هم که می بینه هم فوتبالیست ، پسر خوبیه و هم از لحاظ مالی در وضع بدی نیست با مشورت مادر و پدرش پیشنهاد فوتبالیست رو قبول می کنه. قیافه پسره دیدنی می شه ، کارد بهش می زدی خون از بدنش بیرون نمیومد هرکی می دیدش بهش می گفت فلانی دیدی دختره از دستت پرید ، دیدی گفتم دل دل نکن ، زودتر بهش بگو ، می گفتی دنبال پروژه ام ، این هم عاقبت تاخیر در حرف دل زدن ، پسره هم سری تکون می داد و می گفت خودم کردم که لعنت بر خودم باد.

خلاصه به همه توصیه می کنم تو حرف دل ، دل دل نکنید که ممکنه اونی رو که عاشقش هستید از دستتون بپر 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت 16:55  توسط علی احمدی نیا  | 

راستاد: "دارا و ندار" روايتي از اختلافات طبقاتي در جامعه است
بازيگر نقش "فريدون" در مجموعه تلويزيوني "دارا و ندار" که در شب هاي نوروز از شبکه تهران پخش مي شود، گفت: اين مجموعه روايتي از اختلاف طبقاتي و بيانگر فاصله ميان پولدارها و بي پول ها در جامعه است.
"رامين راستاد" روز يکشنبه به خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: "فريدون" و "قشنگ" دو برادر و خواهر مجموعه تلويزيوني "دارا و ندار"، در واقع نماينده طبقه اي از جامعه هستند که از شهرستان به پايتخت کوچ کرده اند.
وي افزود: اين دو در کلان شهري مانند تهران هيچ فاميلي ندارند و در واقع "همه کس" يکديگر هستند و از لحاظ اقتصادي شرايط سختي را سپري مي کنند اما قصد دارند که سرپاي خود بياستند.
راستاد ضمن ابراز رضايت از بازي در نقش "فريدون" درخصوص لهجه اين شخصيت نيز گفت: مسعود ده نمکي کارگردان اين مجموعه پيشنهاد داد که اين شخصيت با لهجه همراه باشد و در نهايت با مشورت هاي صورت گرفته لهجه شيرين کرمانشاهي براي آن انتخاب شد.
وي با اشاره به اينکه "ده نمکي" از آن دسته کارگردان هايي است که به خلاقيت بازيگر اهميت مي دهد گفت: من در بسياري از سکانس ها از آزادي عمل برخودار بودم.
راستاد افزود: هرچند به علت مسافر در روزهاي نوروز تنها موفق به ديدن سه قسمت از اين مجموعه شدم، اما احساس مي کنم با استقبال خوبي از سوي مردم مواجه شده است.
اين بازيگر درباره ديگر فعاليت خود گفت: در حال حاضر مشغول بازي در مجموعه تلويزيوني "جراحت" به نويسندگي سعيد نعمت الله و به کارگرداني محمدمهدي عسگرپور هستم.
راستاد بدون ارائه توضيحي بيشتر درباره اين مجموعه تلويزيوني، اظهار داشت: "جراحت" قرار است در شب هاي ماه رمضان پخش خواهد شد.
"نردبام آسمان" و "مثل هيچکس" از جمله مجموعه هايي است که راستاد پيشتر در آنها ايفاي نقش کرده است.
"دارا و ندار" به عنوان نخستين تجربه مسعود ده نمکي در ساخت مجموعه تلويزيوني است که در ايام نوروز 89 از شبکه تهران پخش مي شود.
دراين مجموعه تلويزيوني بازيگراني ازجمله فتحعلي اويسي، عليرضا خمسه، رضا رويگري، بهنوش بختياري، شهره لرستاني و نگار فروزنده ايفاي نقش مي کند.
+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:36  توسط علی احمدی نیا  | 

منتقد سيما: سريال هاي نوروزي فقر را به شکل زشت و زننده اي نشان مي دهند
منتقد سينما و تلويزيون سريال هايي را که از تلويزيون پخش مي شود را مناسب نوروز ندانست و گفت: اين مجموعه ها فقر را به شکل زشت و زننده اي نشان مي دهند.
"شاهرخ دولکو" روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با اشاره به اينکه چرا نويسندگان و کارگردانان تلويزيوني اصرار دارند که اين همه فقر را به شکل زشت و چندش آوري نشان دهند اظهار داشت: آيا براي خنداندن مردم مجاز هستيم دست به هر عملي بزنيم و آيا اين تصاويري زشت از جامعه ايران نيست.
وي در ادامه افزود: در صحنه هايي از سه سريال مطرح تلويزيوني که اين شب ها از سيما پخش مي شود، مي بينيم که يک بازيگر پاي خود را در دستشويي خانه شسته و بعد بلافاصله با همان دست صورت خود را شسته و سپس با يک حوله صورت خود را خشک مي کند. در صحنه ديگري نيز همه اعضاي خانواده روي زمين نشستند و از غذاي يکديگر مي خورند و يا با لباس هاي کثيف و موهاي شانه نزده هستند.
اين منتقد سينما و تلويزيون يادآور شد: ترجيح مي دهم اين سريال ها را نبينم و تحمل نکنم هرچند کارگردان ها فکر مي کنند که اين تصاوير خنده دار است در حالي بسيار زشت و زننده هستند.
نوروز امسال، سريال هاي "چارديواري" به کارگرداني سيروس مقدم و تهيه کنندگي الهام غفوري هر شب ساعت 22 و 15 دقيقه از شبکه اول، "زن بابا" به کارگرداني سعيد آقاخاني و تهيه کنندگي مهران مهام و ايرج محمدي ساعت 23 و "همسفران باد" به کارگرداني شهرام باباپور ساعت 13 و 30 دقيقه از شبکه سه و "محله تهروني ها" به تهيه کنندگي و کارگرداني سهيل موفق و "دارا و ندار" به کارگرداني مسعود ده نمکي و تهيه کنندگي سيدامير پروين حسيني ساعت 21 و 30 دقيقه از شبکه پنج پخش مي شود.
سريال هاي چارديواري، زن بابا و دارا و ندار از مخاطبان بيشتري برخوردارند
+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:35  توسط علی احمدی نیا  | 

محبوب: ده نمکي بازيگر را در ايفاي نقش آزاد مي گذارد
بازيگر نقش مودت در مجموعه تلويزيوني "دارا و ندار" که هم اکنون از شبکه پنج در حال پخش است، گفت: "مسعود ده نمکي" بازيگر را در ايفاي نقش آزاد مي گذارد تا هر جور که حس دارد آن شخصيت را بازي کند.
"عباس محبوب" روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با ابراز خرسندي از همکاري با ده نمکي اظهار داشت: به نظر من اين روال خوبي است و موجب مي شود بازيگر با آرامش نقش خود را بازي کند.
وي افزود: البته ده نمکي خود پشت مونيتور نشسته و کار را کنترل مي کند و اگر احتياج به روتوش داشته باشد، حتما تذکر داده و رفع ايراد مي شود.
بازيگر فيلم سينمايي "چشمک" (1387) در مورد نقش خود در سريال "دارا و ندار" گفت: در اين مجموعه نقش مودت يکي از دوستان تيمورخان (با بازي فتحعلي اويسي) را بازي مي کنم که وي در مورد مسائلي با من مشورت کرده و از نظراتم استفاده مي کند.
محبوب در سال 88 در فيلم هايي چون "هتل ناجا"،‌ "واسطه چي"، "قمري مثل گل"، "کادوي در به در"، "کفش عروسي" و "ته تغاري" نقش آفريني کرده است.
سريال "دارا و ندار" به کارگرداني "مسعود ده نمکي" و تهيه کنندگي "سيدامير پروين حسيني" هر شب در ايام نوروز امسال، ساعت 21 و 30 دقيقه به روي آنتن شبکه تهران مي رود.
فتحعلي اويسي، عليرضا خمسه، رضا رويگري، شهره لرستاني، نگار فروزنده، مرجانه گلچين، سام درخشاني، رضا توکلي، بهنوش بختياري، نفيسه روشن، مريم سلطاني، سيدجواد هاشمي، مريم کاوياني، يوسف صيادي، رامين راستاد، رضا بنفشه خواه،‌ شهاب عباسي، عليرضا اويسي، عباس محبوب، فاطمه طاهري و فرهاد بشارتي بازيگراني هستند که در اين مجموعه به ايفاي نقش پرداختند
+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:34  توسط علی احمدی نیا  | 

در ساخت «دارا و ندار» سياست بازي دخالت نداشت

خبرگزاري فارس: كارگردان مجموعه تلويزيوني «دارا و ندار» معتقد است در ساخت اين سريال تنها چيزي كه دخالت نداشت گروه گرايي و سياست‌بازي بود و از همه گروه‌ها و با هر نوع تفكر سياسي درون انقلاب در ساخت اين اثر مانند اخراجي‌ها همكاري داشتند.


به گزارش خبرگزاري فارس، مسعود ده نمكي مطلبي پيرامون مجموعه تلويزيوني «دارا و ندار» كه در ايام نوروز هر شب ساعت 21:30 از شبكه تهران پخش مي‌شود، نوشته است كه در بخش‌هايي از آن آمده است:
با نزديك شدن به بخش‌هاي پاياني سريال دارا و ندار محصول شش ماه زحمت در مقابل ديدگان مخاطبان قرار گرفته است.براي من از چند جهت اين سريال حائز اهميت بود:
اول آنكه رسانه ملي با مخاطبان چند ده ميليوني خود فرصتي استثنايي است براي طرح دغدغه‌ها و حرف‌هايي كه گمان مي‌بردم مي‌شود از اين مديوم آنها را طرح كرد.حرف‌هايي از جنس مستند فقر و فحشا و كدام استقلال كدام پيروزي؟.كساني كه اين مستندها را ديده‌اند، حتما با ديدن قسمت‌هاي زندگي ندارها، پلان‌ها و ديالوگ‌هاي اين دو مستند كه در نوع خودشان پر مخاطب‌ترين مستندهاي تاريخ سينماي ايران بودند تداعي مي‌شد و صد البته گمان نمي‌كردم تلويزيون امكان اين پرداخت تلخ و گزنده را به ما بدهد، اما اين اتفاق افتاد. زبان طنز محملي شد براي طرح جدي‌ترين مطلالبات اجتماعي. بعد از پخش هر قسمت از سريال تا صبح تماس‌هاي تلفني مردم و هق هق گريه‌هاي كساني كه به نوعي سقفشان بر سرشان چكه مي‌كند و هم‌نوايي‌شان با كاراكترهاي فيلم خستگي كار را از تن به در مي‌كرد و حلاوت شيريني مبارزه توام با نتيجه را به همراه مي‌آورد.
دوم آنكه سال گذشته مردم در همين ايام با استقبال تاريخي خود از اخراجي‌ها نشان دادند كه درك آنها از طنز و فهم آنها از محتوا بسيار عميق است وگرنه كساني كه پارسال همين ايام آسمان را به ريسمان مي‌بافتند كه استقبال از اخراجي‌ها مصنوعي است، امسال در سالن‌هاي سوت و كور سينما بق كرده‌اند و همان مردم را مقابل جعبه جادو مي‌بينند و اين يعني لطف خدا.
سوم آنكه در ساخت سريال دارا و ندار تنها چيزي كه دخالت نداشت، گروه گرايي و سياست بازي بود. از همه گروه‌ها و با هر نوع تفكر سياسي درون انقلاب در ساخت اين اثر مانند اخراجي‌ها همكاري داشتند. چرا كه دغدغه آنها چيزي وراي اين حرف‌هاي روزمره بود و آن ارزشي بود به نام عدالت و معنويت. مشتركاتي كه همه ما را كنار هم قرار داد تا دارا و ندار ساخته شود. از اشعار دوست خوبم خليل جوادي گرفته تا گروه زيادي از بازيگران و عوال پشت دوربين و توليد و امروز كه مخاطبان چند ده ميليوني را با خود به همراه دارد. مخاطباني كه همراهان خالص و رو راست و صادق آثار ما هستند و بي‌غرض هم نقد مي‌كنند و هم پيشنهاد مي‌دهند و عيب‌ها و حسن‌ها را با هم مي‌بينند و حرفهايشان چراغ راه آينده ماست.

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:26  توسط علی احمدی نیا  | 

بصيرتر از هميشه براي تحقق منويات بنيانگذار انقلاب گام برخواهيم داشت

خبرگزاري فارس: در پيام فرمانده سپاه محمد رسول‌الله آمده است: در سيودومين سال پيروزي انقلاب با تمسك به حبل‌المتين و اطاعت از ولايت فقيه، بصيرتر از هميشه براي تحقق اهداف عاليه انقلاب اسلامي و منويات بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران گام برداريم.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از ستاد خبري و اطلاع رساني سپاه محمد رسول الله (ص) سردار همداني به مناسبت حضور كاروان‌هاي راهيان نور در مناطق عملياتي پيامي صادر كرد‌ كه به شرح زير است:
بار ديگر خون حيات در رگ‌هاي طبيعت جريان يافت و سبزي و خرمي جايگزين سردي و برهنگي شد. نسيم خوش بهاري بر گلبرگ‌هاي شكوفا شده شروع به وزيدن گرفت تا بوي خوش آن شامه‌نواز مخلوقات خداوند يكتا باشد.
روز از نو و روزي از نو براي همه آناني كه وحدانيت خدا را باور داشته و فلسفه وجودي كائنات را بر وجود شريف نازنين مهدي(عج) علي اطلاق مي‌دانند و هم آناني كه محمدي‌اند و علوي و دل در گرو ولايت دارند و از خداوند متعال خواهان قلوبي الهي و چشماني بصير هستند تا قدرت تشخيص حق از باطل را پيدا كنند.
همرزمان عزيز، خانواده‌ معظم شهدا و مردم شهيدپرور، سالي كه گذشت سال امتحان سخت امت اسلامي ايران بود كه به درستي قدرت تشخيص فتنه و جريانات پشت سر آن را داشتيد و ضمن حضور در انتخابات رياست جمهوري بهترين موضع‌گيري‌ها را در جريان پس از آن گرفتيد و يوم الله نهم دي را خلق كرديد و آن را درتاريخ شكوهمند انقلاب اسلامي جاودانه ساختيد.
اينك سي و دومين سال پيروزي انقلاب اسلامي را پيش رو داريم و روز به روز بايستي داناتر، هوشيارتر و بصيرتر باشيم و با تمسك به حبل‌المتين و تاسي و اطاعت از ولايت فقيه حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي استوارتر از هميشه براي تحقق اهداف عاليه انقلاب اسلامي و منويات بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران گام برداريم.
اطمينان كامل دارم كه بسيجيان عزيز اين مرز و بوم از ولادت تا شهادت همواره بر اصول اساسي و انقلابي باقي مانده و در دوران حيات پربركت خود همواره خدمتگزار مردم شريف ايران هستند و دراين مسير پوينده، راه و مرام شهيدان والا مقام را ادامه خواهند داد

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:24  توسط علی احمدی نیا  | 

رييس جمهور گفت: سال 88 سال پيروزي هاي بزرگ بود و اگر منحني حركت رو به رشد ملت ايران و انقلاب ترسيم شود قطعا سال 88 سال جهش هاي بلند بود و به فضل الهي سال 89 نيز سال وفور نعمت و تداوم پيروزي هاي عظيم خواهد بود.

 

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، دكتر محمود احمدي نژاد پيش از ظهر امروز (يكشنبه) در ديدار نوروزي اعضاي هيات وزيران و مديران ارشد نظام با تبريك آغاز سال نو اظهار داشت : رمز ماندگاري انسان ، ارزشها، جمهوري اسلامي و انقلاب اميد به شكوفايي بهار حقيقي است بايد باور داشت كه امروز در متن حركت آخرين قرار داريم.

رييس جمهور اخلاص و توجه به معنويات را موجب شكوفايي و شتاب گرفتن فعاليت ها دانست و گفت: اگر در كارها ناخالصي و آلودگي وجود داشته باشد، علي رغم وجود برنامه ريزي نتيجه مطلوب حاصل نمي شود و امروز عصبانيت شياطين به خاطر اين است كه امور كشور سرعت و شتاب بالايي گرفته است .

وي اقدامات انجام شده در سازندگي كشور طي سال هاي اخير را افتخار آميز دانست و اظهار داشت : در هر بخشي كه با گذشته مقايسه شود موفقيت هاي چند سال گذشته چشمگير است به گونه اي كه حتي كساني كه عزت ملت ايران را نمي خواهند صراحتا اذعان كردند كه اقدامات دولت در كنترل قيمت مسكن و تورم شاهكار بوده است .

رييس جمهور تصريح كرد : پيشبرد آرمانهاي انقلاب، نيازمند روحيه و عمل انقلابي است بايد جهان بيني و تئوري هاي مديريتي خود را در اداره كشور به كار بگيريم و براي همه امور، الگوي برنامه ريزي هاي انقلابي – ايراني و آرماني داشته باشيم.

دكتر احمدي نژاد افزود: در مسير اداره كشور وجود فهم مشترك و باورهاي هماهنگ باعث موفقيت در حركت رو به جلو و خدمت مضاعف به مردم مي شود .

وي خطاب به مديران اظهار داشت : بايد قدر لحظات فرصت خدمتگزاري را بدانيد و در اقدامات سازندگي و عمراني هماهنگ با يكديگر عمل كنيد. امسال بايد با تلاش و همت مضاعف در اشتغال ، كشاورزي و صنعت تصميمات بزرگ و انقلابي اتخاذ شود.

دكتر احمدي نژاد همچنين رسيدگي به امور و مشكلات جزيي مردم را مورد تاكيد قرار داد و اظهار داشت: اقدامات و رسيدگي به امور كلان نبايد مسوولين را از پيگيري و رسيدگي به مسايل و مشكلات جزيي مردم غافل كند ما نمي توانيم در برابر نياز يك انسان بي تفاوت باشيم

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ساعت 18:22  توسط علی احمدی نیا  |